Współpraca z krajowymi i zagranicznymi kontrahentami sprawia, że stajemy przed koniecznością dostarczenia im towaru. To wiąże się z organizacją transportu. W takiej sytuacji możemy skorzystać z usług firm kurierskich, które realizują zlecenia nie tylko małych, ale również wielkogabarytowych przesyłek, także tych umieszczonych na paletach.

PRZESYŁKI KURIERSKIE PALETOWE

Paleta to platforma, najczęściej drewniana, która stanowi podstawę dla przesyłek paletowych. Standardowa paleta ma rozmiar 120×80 cm i jest skonstruowana tak, by umożliwiać jej podnoszenie, wraz ze znajdującym się na niej załadunkiem przez wózki widłowe. Palety są produktami wielokrotnego użytku powszechnie wykorzystywanymi w magazynach oraz transporcie. Można ustawiać na nich przedmioty o dużych gabarytach lub duże ilości mniejszych produktów.

JAK ZAPAKOWAĆ PRZESYŁKĘ PALETOWĄ?

Chcąc nadać przesyłkę paletową należy odpowiednio ją zapakować. W tej sytuacji uwzględnić trzeba rodzaj palety. Jeśli chcemy, aby przesyłka uznana była za element standardowy wybrać należy paletę euro. Sam rozmiar palety nie decyduje jednak o standardowym elemencie. Pod uwagę brany jest również sposób zapakowania przesyłki.

Zawartość przesyłki umieszczonej na palecie nie może wystawać poza jej obrys. Jeśli umieszczony na niej towar jest szerszy od palety, przesyłka traktowana jest jako element niestandardowy, co wiąże się z poniesieniem dodatkowej opłaty.

Decydując się na nadanie przesyłki paletowej należy również zadbać o jej prawidłową konstrukcję. Umieszczony na palecie towar należy przymocować tak, by uniemożliwić zsunięcie się czy przesunięcie przesyłki z palety. Z pomocą przyjść mogą paski zabezpieczające lub folia stretch.

Równie istotna jest stabilność wnętrza przesyłki paletowej. Przygotowując załadunek należy unikać pustych przestrzeni wewnątrz przesyłki. Pomocne mogą okazać się wypełniacze, które zabezpieczą wnętrze przesyłki przed przesuwaniem się. Pakując przesyłkę należy zwrócić uwagę na to, by środek ciężkości był zlokalizowany centralnie.

Jeżeli zawartość przesyłki paletowej składa się z kilku elementów należy ułożyć je tak, aby w czasie transportu nie uległy one rozsunięciu. Wskazane jest ułożenie paczek w tak zwaną cegiełkę oraz ich zabezpieczenie paskami zabezpieczającymi oraz folią stretch.

Jeśli umieszczony na palecie towar ma różną wagę pamiętać warto, że cięższe przedmioty należy ulokować na dole a lżejsze na górze.

Krawędzie przesyłki umieszczonej na palecie warto zabezpieczyć sztywną tekturą a rogi narożnikami. Całość warto owinąć folią stretch dla wzmocnienia konstrukcji, także od góry.

Decydując się na wysyłkę paletową należy wykorzystać do tego celu wyłącznie nieuszkodzone palety.

Przesyłki kurierskie paletowe są odbierane i dostarczane w systemie rampa – rampa. Oznacza to, iż kurier odbierający przesyłkę nie ma obowiązku jej noszenia. Dostarczając ją pod wskazany adres zobowiązany jest do wypakowania jej z samochodu. Dalsze przetransportowanie przesyłki paletowej, np. do magazynu czy hali leży w kwestii odbiorcy.

Chcesz nadać przesyłkę paletową? Skorzystaj z naszej porównywarki cen, wybierz najatrakcyjniejszą ofertę a następnie wykonaj zlecenie. W FastPost Palety możesz nadawać przesyłki o maksymalnej wadze do 1200 kg brutto i do 240 cm wysokości łącznie z paletą. Skorzystaj z naszej oferty i dostarczaj przesyłki paletowe tak często, jak tylko potrzebujesz. Bez umowy i zbędnych formalności.